AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Ujęcie z czołówki X-Files

„The X-Files” – na tropie osłon okiennych

Plakat X-filesGdy 10 września 1993 r. amerykańska stacja Fox wyemitowała pierwszy odcinek 1. sezonu „The X-Files” nikt nie przypuszczał, że seria odniesie tak spektakularny sukces i szybko zyska miano kultowej. Serial w reżyserii Chrisa Cartera to hybryda thrillera, kryminału, horroru i sci-fi. Za intrygującą ścieżkę dźwiękową odpowiada Mark Snow, wielokrotnie nagradzany amerykański kompozytor. „Z Archiwum X” po dziś dzień jest chętnie oglądany na całym świecie. Wciąż wywołuje dreszczyk emocji, inspiruje i skłania do refleksji.

The Truth Is Out There” (z ang. Prawda jest gdzieś tam)

Kultowy serial opowiada historię pary agentów FBI, która prowadzi tytułowe Archiwum X. On, Fox Mulder (David Duchovny) głęboko wierzy w zjawiska nadprzyrodzone i życie pozaziemskie. Przez swoich kolegów uważany za nawiedzonego fanatyka doszukującego się wszędzie rządowych spisków. Ona, Dana Scully (Gillian Anderson) specjalizuje się w medycynie sądowej i ponad wszystko ceni naukę. Z czasem rodzi się między nimi specyficzna więź.

Archiwum X to niewielka komórka policyjna, gdzie Mulder i Scully starają się rozwikłać niewyjaśnione sprawy. Fabuła „X -Files” skupia się przede wszystkim na poszukiwaniu dowodów na istnienie UFO, podejmowaniu mniej lub bardziej udanych prób dekonspiracji tajnych organizacji rządu USA, a także wyjaśnianiu zagadek, w których pojawia się wątek nadprzyrodzony (tajemnicze zaginięcia, morderstwa, kontrola umysłu, motywy wampiryczne i spirytystyczne). W serialu znajdziemy liczne odniesienia do mitologii, Biblii, a także wątki mesjanistyczne. W efekcie dzieło Chrisa Cartera nie jest jedynie serialem śledczym, dzięki czemu zyskuje wielowymiarowy charakter zarówno na poziomie fabuły, budowania postaci, jak i samej struktury poszczególnych sezonów.

Serial wciąż aktualny

Z Archiwum X doczekało się 11 sezonów oraz dwóch filmów pełnometrażowych. Ostatni odcinek dziewiątego sezonu wyemitowano 19 maja 2002, a po kilkunastoletniej przerwie „dokręcono” sezon 10. (2016 r.) oraz 11. (2018 r.).

Krytycy oraz miłośnicy serii wciąż znajdują w niej źródło inspiracji oraz powiązania z aktualnymi zjawiskami na świecie (motyw epidemii, zmutowanych wirusów, szczepionek, klęsk żywiołowych, tajnych spisków rządowych itd.). Nas jednak najbardziej interesuje warstwa wizualna, a dokładnie dekoracje okienne 🙂 Zatem od razu przejdźmy do rzeczy.

Osłony okienne na miarę X-Files

Trudno oprzeć się wrażeniu, że twórcy seriali kryminalnych w szczególności upodobali sobie jeden rodzaj osłony okiennej – żaluzje. Nie inaczej było i tym razem. W całej serii „Z Archiwum X” napotkamy żaluzje w najróżniejszych odsłonach. Mocną stroną tego rodzaju osłony jest ponadczasowość oraz funkcjonalność. Zarówno modele poziome, jak i pionowe verticale pasują do każdego typu wnętrza. Znajdziemy je w siedzibie FBI, a także we wnętrzach należących do innych instytucji, do których przybywają nasi bohaterowie (np. w siedzibie firmy Eurisko w Wirginii).

Eleganckie żaluzje aluminiowe występują w poczekalni i biurze Waltera Skinnera (Zastępcy Dyrektora Departamentu w FBI i bezpośredniego przełożonego agentów Muldera i Scully), a także we wnętrzach szpitalnych, prosektorium czy też w motelach, w którym zatrzymują się agenci. Żaluzje stanowią główną ozdobę okien, a także ścianek działowych i innych przeszkleń.

Co ciekawe, efektowne verticale pojawiają się również w ekskluzywnym hotelu, w którym miały mieć miejsce zjawiska nadprzyrodzone wyjaśniane przez agentów. Bez względu na to, czy akcja filmu rozgrywa się w gmachu FBI, siedzibie NASA, szpitalu, sądzie czy też w innej instytucji, okna w tych obiektach dumnie zdobią poziome żaluzje aluminiowe (rzadziej drewniane) albo verticale. W aranżacjach okiennych dominuje minimalizm i stonowana kolorystyka, dzięki czemu pomieszczenia prezentują się bardzo nowocześnie.

Jakie osłony okienne znajdziemy w mieszkaniach Muldera i Scully?

I tu nie mogło być inaczej. Stylowe żaluzje poziome zastosowano zarówno w prywatnym salonie agentki, jak i w mieszkaniu Muldera. W tej odsłonie żaluzje są nie tylko funkcjonalne, ale i dodają wnętrzu przytulności. Bohaterowie nierzadko wyglądają na zewnątrz przez okno, podnoszą lub opuszczają lamele. Co znamienne, w wielu odcinkach bohaterowie przyklejają na szybie w oknie pracowni Muldera znak X z taśmy klejącej. W ten sposób dają znać swojemu informatorowi, że chcą się z nim spotkać i przedyskutować kwestie związane z aktualnie prowadzonym śledztwem.

Podsumowując, w serialu „The X-Files” rządzą żaluzje. Dlaczego twórcy filmu postawili na ten typ osłony okiennej? Zapewne z uwagi na specyfikę serii (większość scen rozgrywa się w przestrzeniach „oficjalnych”, neutralnych, oszczędnych w formie), a także na obowiązującą modę – żaluzje w latach 90. były bardzo popularne. Warto dodać, że obecnie eleganckie modele aluminiowe oraz drewniane przeżywają „drugą młodość”. Wszystkim poszukiwaczom wnętrzarskich inspiracji polecamy odświeżenie kultowego serialu i zajrzenie na stronę Alerolety.pl!

Dekoracje okienne u mistrza suspensu
Osłona okienna do bawialni, sali zabaw