Styl Japandi a osłony okienne
Styl Japandi wywodzi się z zafascynowania azjatyckimi aranżacjami wnętrz (głównie Japonii i Korei Południowej). Co charakteryzuje ten styl? Minimalizm kolorystyczny (sprowadzający się zazwyczaj do trzech dominujących kolorów), a także dostęp do wnętrza naturalnego światła słonecznego.
Najważniejsze w stylu Japandi
są (poza wspomnianymi wcześniej elementami) organiczne materiały i dodatki wykonane ręcznie. W stylu tym ważna jest natura, minimalizm i równowaga. Zagłębiając się w szczegóły zauważymy że najczęściej stosowanymi w stylu Japandi kolorami są szarości, beże, ale również biel. Meble we wnętrzu powinny być wykonane z drewna i nie zajmować przesadnie dużo miejsca. Niskie i estetyczne szafki czy stoły, zastępują przestronne szafy czy tzw. meblościanki.
Materiały wykorzystywane w tym stylu to przede wszystkim drewno, rattan oraz bambus, a także dodatki ceramiczne lub gliniane. We wnętrzu nie powinno zabraknąć również roślin!
A tkaniny?
Obicia lniane lub bawełniane idealne wpisują się w aranżację wnętrza w stylu Japandi. Ich kolorystyka powinna być spójna z kolorami dominującymi we wnętrzu. Warto zauważyć, że choć barwy tego stylu mogą wydawać się „bure”, w praktyce mieszkanie czy dom w kolorach jasnej szarości czy złamanej bieli, nadal może być niezwykle przytulne! Drewniane meble, rośliny i światło słoneczne, znakomicie wprowadzą ciepło do wnętrza i sprawią, że domownicy będą czuli się w nim znakomicie. Również dzięki minimalizmowi i braku przytłaczających mebli czy tzw. bibelotów, zajmujących miejsce.
Jakie osłony okienne sprawdzą się w przypadku Japandi?
Oczywiście żaluzje drewniane, ale również rolety rzymskie czy materiałowe. Utrzymane w jasnej kolorystyce, staną się funkcjonalnym i doskonałym dopełnieniem aranżacji wnętrza. Ich wykorzystanie sprawdzi się w każdym rodzaju okien (w przypadku tych, które wychodzą na wschód i południe, warto zastosować grubszy materiał rolet rzymskich oraz opcję podgumowania w przypadku rolet materiałowych).
Jak to wygląda w praktyce?
Nowoczesne wnętrza mieszkań w Japonii i Korei Południowej, bazują na tym, co najważniejsze. Zazwyczaj nie znajdziemy w nich dużych mebli i niepotrzebnych dekoracji. Nawet sklepy z meblami czy AGD, proponują przeważnie produkty, które wpiszą się w styl Japandi. Wszystko w harmonii, wygodne w codziennym użytku, w stonowanych barwach. Dodatkowo za ograniczeniem ilości przedmiotów we wnętrzach przemawia fakt, że np. mieszkańcy Korei Południowej często się przeprowadzają. Ich rynek nieruchomości bazuje na wynajmie – niewiele osób posiada własne mieszkanie czy dom. Umowa najmu na kilka lat sprawia, że Koreańczycy nie zapełniają mieszkań tym, co zbędne, nie dokupują dużych ilości własnych mebli i nie wybierają takich, które są duże i trudne w transporcie.
Styl na obecne czasy – nie tylko w Azji
Japandi sprawdzi się zatem zarówno w bieżącym roku, jak i w najbliższych latach. Jasne pomieszczenia z dostępem do naturalnego światła i wszechobecne motywy kojarzące się z naturą, pozytywnie wpłyną na samopoczucie domowników. Styl ten pozwoli także zaoszczędzić – nie tylko z uwagi na wolną przestrzeń w domu czy mieszkaniu, ale również z uwagi na wypełnienie domu meblami absolutnie niezbędnymi. Duże dekoracje, multum „drobiazgów” wyeksponowanych na półkach czy duże żyrandole, są w stylu Japandi wręcz niepożądane. Tu króluje bowiem harmonia – tak barw, jak i wykorzystanych we wnętrzu mebli i dekoracji.