AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Paryskie okna

Osłony okienne we francuskiej odsłonie

Europejczycy, niezależnie od kraju czy też regionu Europy, który zamieszkują, upodobali sobie osłony okienne jako podstawową ochronę przed czynnikami z zewnątrz: słońcem, deszczem, światłem ulicznym, spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Jakie podejście do aranżacji okien mają Francuzi? W tym artykule przyjrzymy się historii żaluzji oraz sposobom dekorowania wnęk okiennych we francuskich domach i mieszkaniach.

Krótka historia „la jalousie”

Żaluzje to jedne z najpopularniejszych typów osłon okiennych stosowanych na całym świecie. Na początku XIX wieku paryski stolarz Auguste Cochot otrzymał patent na żaluzje. Określa się je również terminem „les persienes”. Warto jednak wspomnieć, że osłony okienne uznawane obecnie za pierwowzór żaluzji znane były znacznie wcześniej, między innymi w starożytnym Egipcie, w Japonii, hiszpańskiej Andaluzji, a także we włoskim regionie Veneto (Wenecja Euganejska).

Żaluzje, czyli systemy okienne wykonane z lameli z drewna, a później również z aluminium oraz szkła, na stałe wpisały się w krajobraz francuskich miast. Ogromną popularność zyskały m.in. w Lyonie. W XIX wieku modne były żaluzje wykonane z drzewa egzotycznego albo jodły. Chroniły nie tylko przed światłem słonecznym, ale także przed ulewnym deszczem. Gwarantowały ponadto doskonałą wentylację wnętrz.

Produkcją żaluzji z drewnianych deseczek zajęła się niemiecka firma Heinricha Fresse (druga połowa XIX wieku). Natomiast fabryka Ernst-Selve, założona w 1866 roku, oferowała łańcuszki i inne akcesoria niezbędne do produkcji żaluzji.

„La jalousie”, czyli „zazdrość”, to również francuskie określenie na okienną ażurową kratę w oknie, umożliwiającą obserwowanie otoczenia z wnętrza budynku, samemu nie będąc widzianym. Podobny wynalazek powszechnie stosuje się po dziś dzień w krajach arabskich – ozdobna drewniana przegroda (tzw. maszrabijja), zakrywa okna oraz balkony przed spojrzeniami osób z zewnątrz.

Rolety, verticale, okiennice

Rzecz jasna żaluzje to nie jedyna osłona okienna stosowana przez Francuzów, którzy dbają nie tylko o praktyczny aspekt aranżacji okna, ale także o dekoracyjność. Spacerując ulicami francuskich aglomeracji oraz mniejszych miejscowości można dostrzec w oknach m.in.:

  • shuttersy oraz klasyczne okiennice drewniane – spotkamy je przede wszystkim w starym budownictwie miejskim, w urokliwej Prowansji czy też w klimatycznych miejscowościach górskich u podnóża Alp

  • we francuskich domach chętnie stosuje się rolety materiałowe, a także stylowe rolety rzymskie

  • zainteresowaniem cieszą się również żaluzje pionowe, czyli verticale, znajdujące zastosowanie zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach

  • firanki, zasłony, zazdrostki – je również można spotkać, ale częściej w towarzystwie „zmechanizowanych” osłon okiennych, niż solo.

Urządzając wnętrze w stylu prowansalskim warto zatem postawić na żaluzje drewniane, które bez wątpienia dodadzą pomieszczeniu przytulności. Ten typ osłony okiennej sprawdzi się także w ekskluzywnych aranżacjach utrzymanych w duchu klasycznym oraz retro. Nowoczesny wystrój pomieszczeń podkreślą proste verticale, rolety materiałowe wolnowiszące albo minimalistyczne żaluzje aluminiowe.

Więcej inspiracji z osłonami okiennymi w roli głównej znajdziecie bezpośrednio na naszej stronie. Zapraszamy!

Osłony okienne w greckich miastach i miasteczkach
Osłony okienne w słonecznej Italii