AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Osłony w oknach w Grecji

Osłony okienne w greckich miastach i miasteczkach

Jakie osłony okienne są najbardziej popularne w kraju Wielkiej Hellady? Przechadzając się uliczkami greckich kurortów nie sposób nie zauważyć, że Grecy, podobnie jak inni mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego, chętnie stosują w oknach drewniane okiennice oraz tzw. shuttersy. Stanowią one stały element miejskiego krajobrazu. Te w intensywnym kolorze przyciągają wzrok przechodniów, a przez samych mieszkańców często są traktowane wyłącznie jako element dekoracyjny fasady budynku.

Santorini – wyspa skąpana w błękicie

Wizytówką Santorini – wulkanicznej wyspy na Morzu Egejskim – są białe ściany i niebieskie dachy domów oraz budynków sakralnych. Na niebiesko malowane są okna oraz całe okiennice. Santorini słynie z pięknych wschodów i zachodów słońca, które mimo swego uroku dają się we znaki – zwłaszcza w godzinach porannych i popołudniowych. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy wyspy, oprócz tradycyjnych okiennic, stosują w oknach inne rodzaje osłon, chroniących wnętrza przed promieniami słonecznymi oraz przegrzewaniem się pomieszczeń. Są to zarówno klasyczne zasłony, jak i nowocześniejsze rolety wewnętrzne.

Jak współcześni Ateńczycy radzą sobie z nadmiernym słońcem?

Mieszkańcy stolicy Grecji stosują kilka typów osłon okiennych:

  • drewniane okiennice – obecnie cenione bardziej za walory estetyczne niż użytkowe

  • markizy – to bardzo popularna przesłona; montowana nie tylko na oknie, ale także nad balkonem lub tarasem*

* Grecy zamieszkujący większe miasta chętnie spędzają czas na balkonach w otoczeniu niezliczonej ilości roślin doniczkowych (podobnie jak w innych krajach basenu Morza Śródziemnego, popularne jest również urządzanie zielonych „ogródków” na dachach budynków). Praktyczna markiza pozwala osłonić się przed palącym słońcem, a także zapewnić sobie odrobinę prywatności.

  • żaluzje – ten rodzaj osłony znajduje zastosowanie zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w starszych zabudowaniach mieszkalnych oraz komercyjnych; żaluzje montowane są w oknach, drzwiach czy też na dużych przeszkleniach; dzięki swej „transparentności” współgrają z niemal każdą aranżacją przestrzeni; są trwałe, funkcjonalne i nie wymagają specjalnej pielęgnacji

  • rolety zewnętrzne – spotkamy je przede wszystkim w centrach większych miast; nie tylko chronią przed słońcem i hałasami z zewnątrz, ale także odstraszają potencjalnych włamywaczy

  • rolety rzymskie – stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych zasłon i firan; dodają wnętrzu elegancji, wprowadzają klimat przytulności, są wygodne w codziennym użytkowaniu; wspaniale się prezentują zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i z zewnątrz

  • zasłony, firanki, zazdrostki – są stosowane raczej jako element dekoracyjny aranżacji okna, niż faktyczna osłona przed słońcem (w tej roli znacznie lepiej sprawdzają się rolety, żaluzje oraz markizy).

Podsumowując, wśród osłon okiennych stosowanych w Grecji prym wiodą drewniane okiennice, eleganckie markizy oraz praktyczne żaluzje aluminiowe. Dużą popularnością cieszą się także rolety rzymskie, które łączą zalety klasycznych zasłon i rolet materiałowych.

Osłony do okien z ekspozycją na wschód
Osłony okienne we francuskiej odsłonie