AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Kot i łańcuszek rolety

Osłony okienne bezpieczne dla zwierząt cz. 2

Odpowiednio dopasowane osłony okienne pełnią wiele funkcji, w tym – o czym rzadziej się mówi – zapewniają bezpieczeństwo domowym zwierzętom – kotom, psom, papugom, kanarkom, innym naszym milusińskim. W tym wpisie przyjrzymy się rozwiązaniom, które najlepiej sprawdzą się w domach oraz mieszkaniach zamieszkiwanych przez koty.

Rolety bezpieczne dla kotów

Każdy szczęśliwy opiekun kota doskonale wie, że te sprytne i niezwykle zwinne zwierzaki bez najmniejszego problemu wspinają się na meble i z łatwością przeskakują pomiędzy różnymi elementami wyposażenia pomieszczenia. Młode kocięta uwielbiają wskakiwać na zasłony i firanki, bawić się zwisającymi sznurkami czy choćby lamelami zaciągniętych żaluzji. Takie zabawy mogą być dla pupila niebezpieczne – zwłaszcza, gdy właściciel jest poza domem i nie ma możliwości przypilnowania niesfornego kociaka. Zwierzę może zaplątać się w łańcuszek sterujący roletą, zrzucić osłonę z okna albo – co gorsza – pokaleczyć łapki o pióra żaluzji aluminiowych. Jak zatem dopasować osłonę okienną, aby była bezpieczna dla futrzaka?

Roleta materiałowa wolnowisząca

Rolety materiałowe doskonale prezentują się we wnętrzu – wprowadzają klimat przytulności, podkreślają styl aranżacji, skutecznie chronią przed słońcem. Osłona tego rodzaju świetnie sprawdzi się w mieszkaniu, w którym mieszkają zwierzaki, ale należy pamiętać o kilku kwestiach:

  • większość kotów lubi wylegiwać się na parapecie, łapiąc promienie słoneczne, a nisko opuszczona roleta może to uniemożliwiać. Dlatego, aby zapobiec niszczeniu tkaniny roletowej przez kocie pazury, należy nieco podnieść roletę, gdy kociak „korzysta” z parapetu (zwłaszcza gdy wychodzimy z domu i kot może w międzyczasie zechcieć poobserwować otoczenie przez okno);

  • mechanizm sterujący roletą najlepiej odpowiednio zabezpieczyć w taki sposób, aby sznurki czy też łańcuszki były niedostępne dla kocich łapek;

  • roleta okienna będzie idealną alternatywą dla tradycyjnych firanek i zasłon, po których koty chętnie się wspinają niszcząc materiał, a nierzadko również zrzucając cały karnisz na podłogę; w przypadku dobrze dopasowanych do powierzchni okna rolet materiałowych takiego problemu nie mamy.

Trzeba również zaznaczyć, że wszelkie zabrudzenia z rolety łatwo usuniemy za pomocą wilgotnej szmatki z odrobiną detergentu.

Rolety zewnętrzne

Zdarza się, że kot próbuje wydostać się z mieszkania przez otwarte lub uchylone okno. To bardzo niebezpieczne nie tylko wtedy, gdy mieszkamy na wyższym piętrze. Kot może zawisnąć w uchylonym oknie, zwichnąć sobie łapę lub doznać innego poważnego urazu. Zatem jeśli posiadamy kota „uciekiniera”, najlepiej zaopatrzmy okna w rolety zewnętrzne. Wówczas możemy swobodnie otwierać okno na oścież bez ryzyka, że zwierzak wyskoczy lub wypadnie. Solidna osłona zewnętrzna stanowi trwałą barierę uniemożliwiającą przedostanie się kota na zewnątrz domu/mieszkania. Poza tym jest bardzo wytrzymała – nie straszne jej kocie drapanie i ostre pazury.

Ogromny wybór rolet materiałowych i antywłamaniowych w różnych wariantach kolorystycznych znaleźć można w ofercie marki AleRolety!

Osłony okienne bezpieczne dla zwierząt cz. 3
Osłony okienne bezpieczne dla zwierząt cz. 1