AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

rolety materiałowe w kasetkach_15

Jak wyczyścić rolety materiałowe?

Osłony okienne materiałowe wolnowiszące oraz w kasetkach skutecznie chronią wnętrze przed słońcem, a jednocześnie stanowią element dekoracyjny aranżacji. Są lekkie, wytrzymałe i łatwe w obsłudze. Aby jednak służyły przez długi czas, a także cieszyły oko nieskazitelnym wyglądem, wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Tkaniny, z których wykonuje się rolety materiałowe są narażone na plamy, kurz i inne zabrudzenia. W tym artykule podpowiadamy, jak je czyścić – skutecznie oraz bezpiecznie. Zatem zaczynamy!

Czym czyścić rolety materiałowe?

Regularne czyszczenie rolet materiałowych przedłuży ich trwałość i przywróci ładny wygląd. Ten rodzaj osłony okiennej nie sprawia większych problemów w utrzymaniu w czystości. Do usunięcia różnego rodzaju zabrudzeń możemy posłużyć się odkurzaczem, szczotką do kurzu, wilgotną ściereczką, czy choćby rolką do ubrań. To, po jakie akcesorium sięgniemy, zależy od rodzaju zanieczyszczenia.

Warstwę kurzu i pyłków usuniemy z tkaniny za pomocą miotełki lub odkurzacza z końcówką w formie szczotki (urządzenie należy ustawić na najniższą moc). Ważne, aby odkurzać roletę delikatnie, bez pocierania i dociskania szczotki. Kurz możemy również dokładnie zebrać przy użyciu ściereczki z mikrofibry.

Czym usunąć trudniejsze zabrudzenia?

Jeśli na tkaninie pojawiły się plamy po tłuszczu lub innych bardziej opornych zanieczyszczeniach, których nie sposób usunąć „na sucho”, należy sięgnąć po miękką szmatkę albo gąbkę zwilżoną wodą z odrobiną detergentu. Ważne jednak, aby stosowane preparaty nie były zbyt drażniące. W tej sytuacji sprawdzi się m.in.:

  • płyn do naczyń

  • płyn do prania ubrań

  • mydło w płynie

  • letnia woda z odrobiną octu

Czyszcząc roletę na mokro nie należy przemoczyć tkaniny, ponieważ mogą pojawić się na niej nieestetyczne zacieki. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy detergent, którego chcemy użyć będzie bezpieczny dla materiału, wykonajmy szybki test w mniej widocznym miejscu. Wówczas będziemy mieć pewność, że roleta nie odbarwi się lub nie wyblaknie.

Po wyczyszczeniu rolety (zarówno tkaniny tekstylnej, jak i kasetki oraz mechanizmu obsługującego osłonę) należy ewentualne ślady po pianie przetrzeć czystą wilgotną ściereczką. Zaleca się, aby nie zwijać wyczyszczonej na mokro rolety (na wilgotnym materiale może pojawić się pleśń). Najlepiej zostawić osłonę rozwiniętą aż do całkowitego wyschnięcia.

Kilka wskazówek:

  • rolety materiałowe w łazience lub kuchni wymagają częstszego czyszczenia z uwagi na wilgoć panującą w tych pomieszczeniach – regularne usuwanie zabrudzeń, w tym grzybów wydłuży żywotność rolety i ochroni ją przed zniszczeniem

  • na czyszczenie rolet materiałowych warto wybrać słoneczny dzień – wówczas materiał szybciej wyschnie

  • nie należy zbyt mocno pocierać plam na tkaninie „roletowej”, aby nie uszkodzić struktury materiału

  • drobne zabrudzenia można spróbować usunąć za pomocą czystej gumki do ścierania.

Rolety materiałowe marki AleRolety, dzięki impregnacji tkanin oraz zastosowaniu specjalnego rodzaju włókna, nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem.

Jak czyścić żaluzje drewniane i aluminiowe?
Nietypowe wykorzystanie osłon okiennych - kolejne pomysły!