AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Roleta materiałowa bogato zdobiona

Jak się zmieniają trendy w branży osłon okiennych

Wiek XX przyniósł znaczące zmiany w branży osłon okiennych. Rozpoczęła się masowa produkcja rolet wyposażonych w mechanizm sprężynowy ułatwiający zwijanie/rozwijanie osłony. Na popularności zyskały również żaluzje. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ten rodzaj przesłony zastosowano na wszystkich piętrach słynnego budynku Empire State Building w Nowym Jorku, którego oficjalne otwarcie odbyło się 1 maja 1931 r. Żaluzje miały podkreślać nowoczesny charakter obiektu, a jednocześnie współgrać ze stylem art deco, w którym urządzono wnętrza. Wieżowiec ma 103 piętra i obecnie znajduje się na 5. miejscu listy najwyższych budynków w USA.

Pierwsza fabryka rolet

Pionierami w Europie, jeśli chodzi o masową produkcję rolet, były Niemcy i Dania. Pierwszy zakład produkcyjny rozpoczął działalność w 1905 r. W 1929 rodzina Starcke z Melle zajęła się wytwarzaniem drewnianych wałków sprężynowych, które następnie trafiały do przedsiębiorców oferujących gotowe rolety materiałowe (jednym z nich była rodzina Hüppe z Oldenburga). Jak grzyby po deszczu pojawiali się również producenci materiałów i tkanin „roletowych” – na przykład firma Benecke z Vinnhorst.

Osłony okienne na tle II wojny światowej

Podczas II wojny światowej w niektórych krajach wprowadzono nakaz zasłaniania okien. Osłony okienne służyły wtedy przede wszystkim do zaciemniania pomieszczeń w czasie nalotów. Wówczas prężnie działała firma Faber, która posiadała w ofercie zarówno rolety dekoracyjne (niezwykle piękne, przedstawiające krajobrazy czy też motywy roślinne), jak i osłony praktyczne, mocno przyciemniające, wykonane z grubych kawałków tkanin. Po wojnie rolety te pozostały na wyposażeniu wielu domów. Montowano je również w szklarniach, a także w przejściach, gdzie dodatkowo chroniły pomieszczenia przed przeciągami i chłodem.

Roletowe trendy

Na przestrzeni wieków do produkcji osłon okiennych używano wielu materiałów:

  • trzciny, bambusa, drewna

  • skór naturalnych

  • papieru

  • krochmalonych tkanin bawełnianych

  • lnu

  • płacht przeciwgazowych

  • przezroczystych i pomarańczowych klisz filmowych

  • folii plastikowej

  • innych tworzyw sztucznych

W latach 70. spopularyzowano rolety obsługiwane za pomocą łańcuszka koralikowego. Współcześnie wciąż jest to jeden z najczęściej wybieranych mechanizmów – niezwykle praktyczny, a jednocześnie elegancki i wygodny w codziennym użytkowaniu. Z biegiem lat na rynku pojawiły się również zupełnie nowe materiały „roletowe”, odporne na zaplamienie czy zniszczenie. Popularność zyskały stylowe żaluzje aluminiowe. Wśród zwolenników eko-rozwiązań po dziś dzień dużym zainteresowaniem cieszą się żaluzje drewniane i bambusowe.

Do produkcji nowoczesnych rolet bardzo często wykorzystuje się tkaniny syntetyczne o doskonałych parametrach wytrzymałościowych, które są dodatkowo impregnowane. Dzięki temu osłony okienne zachowują doskonały wygląd mimo upływu lat. W ofercie producentów rolet znaleźć można także modele podgumowane, czyli takie, które niemal w 100% nie przepuszczają światła słonecznego. Do produkcji nowoczesnych rolet dzień-noc używa się lekkich materiałów używanych naprzemiennie w formie pasów – ten model stanowi ozdobę wielu domów i miejsc pracy. Współczesne osłony okienne są wyposażone w funkcjonalne prowadnice żyłkowe, metalowe lub z tworzywa.

Na przestrzeni wieków zmieniły się również materiały wykorzystywane do produkcji moskitier. Niegdyś były one wykonywane z bawełny i siłą rzeczy przepuszczały mało powietrza oraz światła dziennego. Dziś moskitiery tworzone są z lekkiego nylonu, poliestru czy tez polietylenu, zapewniając optymalną cyrkulację powietrza.

Lata mijają, a osłony okienne niezmiennie stanowią obowiązkowy element wyposażenia wnętrz. Szeroki wybór modeli, kolorów i wzorów sprawia, że z łatwością można dopasować produkt do charakteru aranżacji oraz indywidualnych preferencji użytkownika.

Bogaty wybór osłon okiennych wpisujących się w aktualne trendy wnętrzarskie znajdziesz na stronie internetowej marki AleRolety. Szukasz idealnej rolety do wnętrza utrzymanego w stylu nowoczesnym, klasycznym, eko albo glamour? Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą! Zachęcamy również do kontaktu z naszymi specjalistami.

Historia osłon okiennych – garść ciekawostek
Kilka słów o tym, jak roleta wyparła zasłonę