AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Rolety materiałowe w kasetkach

Jak często wymieniać rolety materiałowe?

Rolety materiałowe wolnowiszące oraz w kasetkach, to jedne z chętniej wybieranych modeli do domu lub przestrzeni biurowej. Są proste w obsłudze, współgrają z niemal każdym wystrojem wnętrza, a dzięki bogatej kolorystyce stwarzają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Niemniej każda osłona okienna narażona jest na uszkodzenie wskutek niewłaściwej eksploatacji lub zużycia poszczególnych komponentów. Na estetykę osłony materiałowej wpływ mają również powstałe zabrudzenia, plamy czy zacieki.

Pielęgnacja rolet materiałowych

Zanim wymienimy zaplamioną roletę materiałową na nową, spróbujmy pozbyć się zabrudzenia. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na bezpieczne usunięcie tłustych plam – na przykład za pomocą wilgotnej ściereczki z odrobiną płynu do naczyń lub płynnego mydła. Warto zwrócić uwagę przed zakupem rolety, z jakiego materiału wyprodukowano dany model. Najlepiej, jeśli jest to tkanina impregnowana, czyli taka, którą pokryto specjalnym impregnatem zabezpieczającym powierzchnię osłony przed kurzem, pryskającym tłuszczem i wilgocią. W ofercie marki AleRolety znaleźć można modele materiałowe impregnowane, odporne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, w tym wysokie temperatury i promieniowanie UV.

Ślady po owadach są często trudne do usunięcia – chyba że pozbędziemy się ich od razu. Pamiętajmy jednak, żeby używać wyłącznie delikatnych detergentów. Preparaty czyszczące na bazie alkoholu lub posiadające w składzie drobinki ścierające mogą trwale uszkodzić materiał. Wówczas wymiana rolety na nową stanie się koniecznością.

Problem z zerwanym łańcuszkiem

Zerwany łańcuszek czy też sznurek, za który pociągamy, aby podnieść/opuścić roletę, to jeden z najczęstszych problemów, z jakim mają do czynienia posiadacze rolet materiałowych. Do uszkodzenia łańcuszka sterującego osłoną może dojść poprzez zbyt mocne ciągnięcie lub – w przypadku rolety w kasetkach z prowadnicami bocznymi – podnoszenie/opuszczanie rolety przy oknie uchylonym do wewnątrz. Zerwany łańcuszek możemy spróbować naprawić samodzielnie przy użyciu szybkoschnącego kleju do tworzyw sztucznych.

Jak uniknąć uszkodzenia rolety materiałowej?

Podczas codziennego eksploatowania tego rodzaju osłony okiennej może dojść do uszkodzenia samej kasetki, co uniemożliwi prawidłowe zwijanie się tkaniny do środka. Wówczas warto skonsultować problem z fachowcem, zanim przejdziemy do samodzielnego rozmontowywania całej rolety. Specjalista oceni rodzaj uszkodzenia i zaleci dalsze postępowanie. Może się okazać, że rolety materiałowej użytkowanej przez wiele lat nie da się już uratować, a zainwestowanie w nowy model będzie najsensowniejszym rozwiązaniem.

Zatem aby uniknąć zniszczenia osłony okiennej w kasetkach, należy:

  • delikatnie obchodzić się z mechanizmem sterującym roletą

  • czyścić osłonę wyłącznie łagodnymi środkami czyszczącymi

  • powoli zwijać/rozwijać roletę (najlepiej przy zamkniętym oknie)

  • przestrzegać wszystkich zaleceń producenta.

W razie wątpliwości warto skontaktować się z zespołem AleRolety. Zawsze służymy radą!

Rolety rzymskie – co warto o nich wiedzieć?
Udogodnienia w zakresie dekoracji okiennych - podsumowanie