AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Plisy Warszawa_2

Historia osłon okiennych – garść ciekawostek

Rolety, żaluzje, moskitiery towarzyszą nam każdego dnia, na każdej szerokości geograficznej i w każdą pogodę. Chronią przed słońcem i insektami, zapewniają prywatność, stanowią ozdobę aranżacji. W dzisiejszym wpisie prezentujemy kilka ciekawostek z osłonami okiennymi w roli głównej. Zatem do dzieła!

Odwieczna walka z moskitami

Moskitiery zawieszane nad łóżkiem były znane już w starożytnym Egipcie – skutecznie chroniły przed komarami i innymi owadami. Współcześnie moskitiery znajdują zastosowanie przede wszystkim we wnękach okiennych oraz drzwiowych. Na pomysł ten najprawdopodobniej wpadli Amerykanie. W czasie wojny secesyjnej (XIX w.) fabryki w Connecticut, które dotychczas produkowały sitka kuchenne, straciły szerokie grono klientów (od 1861 r. eksport produktów na tereny Konfederacji był zabroniony). Przedsiębiorcy nie wiedzieli co w takiej sytuacji zrobić z nagromadzoną siatką do sitek. Pojawił się pomysł, aby ją przemalować i rozreklamować jako siatkę okienną chroniącą przed insektami. Produkcja ruszyła pełną parą, a klientów nie brakowało. Amerykanie (i nie tylko) po dziś dzień chętnie korzystają z tego prostego i jakże funkcjonalnego wynalazku.

Wynalazca zwijacza

Na przełomie XIX i XX wieku wielu przedsiębiorców oraz rzemieślników pracowało nad udoskonaleniami, które poprawiłyby wygodę użytkowania osłon okiennych. W „Podręczniku Tapicera” z 1923 r. można przeczytać, że w 1867 roku Amerykanin niemieckiego pochodzenia wynalazł zwijacz. Wkrótce w Niemczech rozpoczęto produkcję drążków zwijających o różnych wielkościach, które dopasowywano do ciężkich lub lekkich tkanin roletowych. Na środku drążka mocowano tasiemkę z chwostem. W ten sposób można było wygodnie rozwijać roletę w dół lub zwijać ją do góry. Produkt ten sprzedawano wraz z instrukcją obsługi osłony okiennej.

Pierwsza fabryka żaluzji

W 1812 roku paryski stolarz Cochot otrzymał patent na żaluzje, ale dopiero w 1854 roku otwarto pierwszą dużą fabrykę żaluzji. Niemiecka firma Heinricha Freese specjalizowała się w produkcji tego rodzaju osłon okiennych, skonstruowanych z drewnianych lamelek oraz innych komponentów pochodzących od poddostawców. Firma Ernst-Selve, która rozpoczęła swą działalność w 1866 roku, dostarczała producentom żaluzji m.in. łańcuszki do zwijania/rozwijania osłony.

Skąd się wzięły plisy?

Rolety plisowane to najnowszy typ osłony okiennej. Cieszą się obecnie ogromną popularnością. Opatentowano je w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Początkowo plisy produkowano z taniego papieru – dzięki temu mogli sobie na nie pozwolić mniej zamożni. W latach siedemdziesiątych holenderska firma Verolmon wraz z przedsiębiorstwem Blydestein-Willink wyprodukowała innowacyjne materiały tekstylne naparowane aluminium. Rozpoczęto opracowywanie nowoczesnego i wytrzymałego materiału do plis (Verosol Plissee). W latach osiemdziesiątych holenderska firma Plisol pod przewodnictwem przedsiębiorcy Siegfrieda Schöna zajęła się dystrybucją komponentów niezbędnych do produkcji plis. Na rynku niemieckim plisy pojawiły się w 1984 roku pod nazwą „Cosiflor”. Dziś zdobią wnętrza wielu domów i biur na całym świecie.

Szukasz doskonałej jakości osłony okiennej, która będzie dekoracją wnętrza i posłuży przez lata? Funkcjonalne, niezwykle wytrzymałe rolety, żaluzje oraz plisy znajdziesz w ofercie marki AleRolety. Zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem!

Call - osłony okienne w koreańskim thrillerze
Jak się zmieniają trendy w branży osłon okiennych