AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Czym zasłaniano okna przed wiekami?

Współcześnie rolety wewnętrzne i zewnętrzne znajdują się na wyposażeniu niemal każdego domu, mieszkania, budynku użyteczności publicznej. Dobrze dopasowana osłona okienna podnosi komfort użytkowania przestrzeni mieszkalnej bądź biurowej. Niektóre lokale byłyby wręcz niezdatne do użytku, gdyby nie skrojona na miarę roleta (trudno wyobrazić sobie wygodne i nieskrępowane korzystanie z łazienki bez rolety w oknie, z salonu z dużym przeszkleniem „wychodzącym” na ulicę, czy też w biurze zlokalizowanym na wysokim piętrze, gdzie słońce zagląda niemal przez cały dzień).

A jak to wyglądało kiedyś?

Przed wiekami ludzie mniej lub bardziej skutecznie radzili sobie z koniecznością zasłaniania wnęk okiennych czy też drzwiowych. Stosowane metody przesłaniania okien oraz materiały, z których wykonywano osłony różniły się w zależności od kraju, regionu, czynników ekonomicznych i stopnia zaawansowania technologicznego. Zdawać by się mogło, że obecną erę nowoczesnych, nierzadko zautomatyzowanych rolet okiennych poprzedzała era zasłon, czyli najprostszych osłon wykonywanych z różnego rodzaju tkanin. Czy rzeczywiście tak było?

Starożytne rolety w natarciu

Już wiele tysięcy lat temu stosowano dużo bardziej wymyślne rolety. Przykładem może być starożytny Egipt. Pustynny klimat i wysokie temperatury panujące na tym obszarze sprawiły, że Egipcjanie wypracowali kilka sposobów na radzenie sobie z intensywnymi promieniami słońca i pyłem znad Sahary. Najbardziej znanym wynalazkiem były trzcinowe maty przymocowane do drążków z bambusa – za ich pomocą opuszczano i podnoszono „roletę”. Wyglądem przypominały one znane nam żaluzje*. Tego rodzaju osłony znajdywano później w egipskich grobowcach wśród innych przedmiotów, z którymi chowano zmarłego faraona lub przedstawiciela elitarnego rodu.

* W tym miejscu warto wspomnieć, że podobnie konstruowane osłony powstały (niezależnie) w Japonii. Tam wykonywane były głównie z drewna bambusowego. Takie eko-żaluzje cieszą się obecnie ogromną popularnością i doskonale wpisują się w aktualne trendy wnętrzarskie.

Co ciekawe, według niektórych źródeł, Egipcjanie zapoczątkowali również modę na moskitiery. Pod taką osłoną sypiała ponoć sama królowa Kleopatra. Moskitiery chroniły przed komarami, muchami i innymi naprzykrzającymi się owadami.

Ponadczasowe osłony z nutą elegancji

Zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że ojczyzną popularnych po dziś dzień rolet rzymskich jest Starożytny Rzym. Początkowo Rzymianie zawieszali w oknach oraz drzwiach mokre tkaniny chroniące domostwo przed gorącem i kurzem ulicznym. W dużych otworach okiennych i drzwiowych montowano swego rodzaju materiałowe „kurtyny”, a także osłony wykonywane ze skór naturalnych lub z grubego papieru. Z czasem, oprócz funkcji stricte praktycznych, przesłony te zyskały walor estetyczny. Sięgano po coraz szlachetniejsze materiały, komponowano z nich efektowne warkocze lub inne finezyjne formy. Rolety rzymskie stopniowo udoskonalano. W górnej części osłony mocowano specjalną szynę, a zwijany/rozwijany materiał układał się kaskadami. Do ich produkcji wykorzystywano wielokolorowe materiały, wzorzyste tkaniny z ekstrawaganckimi wykończeniami lub falbanami.

Obecnie roleta rzymska jest przykładem doskonałego klasycznego wzornictwa. Jedną z z wielu zalet współczesnych osłon rzymskich jest to, że można je prać. Niektóre modele wyposażone są w mechanizm samohamujący gwarantujący płynną regulację.

Podsumowując, osłony okienne to stary wynalazek, który na przestrzeni wieków przybierał rozmaite formy. Jak wyglądały rolety w średniowieczu i w czasach nowożytnych? Kiedy zaczęto produkować je na masową skalę? Zachęcamy do lektury kolejnych artykułów na naszym blogu!

Kilka słów o tym, jak roleta wyparła zasłonę
Ewolucja osłon okiennych – zapowiedź nowego cyklu artykułów